Türkiye Cumhuriyeti

Santiago Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Santiago'daki Atatürk Anıtı Hakkında Bilgiler, 19.11.2012

Atatürk “efijisi” olarak tabir edilen bronz dökme kabartma Heykeltraş M. Şadi Çalık tarafından yapılmıştır. Sözkonusu efiji 4 Haziran 1973 tarihinde Santiago Las Condes Belediye Meclisi tarafından alınan bir karar sonucu başkent Santiago’nun en seçkin köşelerinden birini oluşturan Las Condes Belediyesi sınırları içerisindeki Apoquindo Caddesi üzerinde bulunan Cerro Navidad parkına 29 Ekim 1973 tarihinde Cumhuriyetimizin 50. yıldönümünde törenle yerleştirilmiştir.

7 Ocak 1975 tarihinde Atatürk Efijisinin çevresi Büyükelçiliğimizce renkli Ankara taşının özelliklerini haiz taşlarla kaplatılmıştır.

 1981 yılında parkın onarımı ve havuzlandırılması sırasında yeri biraz değiştirilerek bulvara nazır duruma getirilmiştir. Yüksekliği 3.90 metre, genişliği 2 metre, eni 30 cm olan kaide üzerine oturtulmuştur. Kaidede bronz plaka üzerine kabartılmış Atatürk başı bulunmaktadır.

Efijinin tüm bakımı ve temizliği Büyükelçiliğimizce yapılmakta olup, parkın bakımını Las Condes Belediyesi üstlenmiştir.

 

Efiji üzerinde İsmet İnönü’nün sözlerinden mülhem olup Atatürk’ün özelliklerini belirten İspanyolca bir de yazıt vardır ki Türkçe çevirisi aşağıda sunulmaktadır;   ’’Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, anavatınının fedakar ve sadık hizmetkarı, eşsiz kahraman ve insanlık idealinin yaşayan sembolü,

 Tüm hayatını Türk Milletine adadı ve ruhunun ateşi ile halkına ilham kaynağı oldu.

 Hatırası, söndürülemeyen bir ateş gibi, halkına güç vererek ebediyete kadar yaşayacaktır.’’

İlgili Dosyalar :

- Atatürk Anıtı-Adres

- Atatürk Anıtı-Resim