Türkiye Cumhuriyeti

Santiago Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylamasına İlişkin Duyuru , 15.02.2017

Anayasa Değişikliği Halkoylamasının ülkemizde 16 Nisan 2017 tarihinde yapılmasının kararlaştırılması üzerine, yurt dışı temsilciliklerimizde  oy verme işlemi 27 Mart Pazartesi günü başlayıp, 9 Nisan Pazar günü bitecektir.  Gümrük kapılarında ise 27 Mart Pazartesi günü başlayıp, 16 Nisan Pazar günü sona erecektir.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı  olmak koşuluyla  vatandaşlarımız bağlı bulundukları temsilciliklerde ya da oy verme günlerinde diğer temsilciliklerde kurulan san...dıklarda veya gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir. Yurtdışındaki tüm temsilciliklerimizde oy verme saatleri 09:00-21:00 olarak düzenlenmiştir.  Temsilciliklerimizde hangi günlerde oy verilebileceği Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenecek ve oy verme tarihleri  ayrıca duyurulacaktır.

Yüksek Seçim Kurulu’nun geçerli uygulamaları çerçevesinde, Şili'de yeterli sayıda (500) kayıtlı seçmen bulunmaması nedeniyle sandık açılmayacaktır. Bununla birlikte Şili'de ikamet eden vatandaşlarımız yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olmak koşuluyla oylarını sandık açılan diğer yurtdışı temsilciliklerimizde kullanabilecektir.

Bu çerçevede, Yurtdışı Seçmen Kütüğü'nün 18 Şubat'ta ilan edileceği gözönüne alınarak, Şili'de ikamet eden ve henüz adres beyanında bulunmamış olan vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’ne başvurarak adres beyan işlemi yaptırmaları önemle duyurulur.

Anayasa Değişikliği Halkoylamasında yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy kullanmalarını teminen sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, vatandaşlarımızı aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından +90 444 99 75 numaralı telefon numarası ile ''Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi'' oluşturulmuştur.

Anılan Çağrı Merkezi'nin 17 Şubat'a kadar hafta içi hergün Türkiye saati ile 09:00 - 18:00, 17 Şubat - 17 Nisan 2017 tarihleri arasında ise 24 saat Türkçe hizmet verecektir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.