Türkiye Cumhuriyeti

Santiago Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Şili Cumhuriyeti’nde yaşayan Türk toplumunun değerli mensupları,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Şili Cumhuriyeti nezdindeki Büyükelçisi olarak 15 Kasım 2013 tarihinden beri görevime devam etmekteyim.

Latin Amerika bölgesinde ilişkilerimizin en ileri seviyede olduğu ülkelerden biri olan Şili’de bulunduğum süre boyunca, Şili’deki yurttaşlarımızın haklarını koruma, iki ülke arasında mükemmel seviyede ilerleyen siyasi, ekonomik, askeri, turizm ve kültür ilişkilerini daha da ileri taşımak için azami gayreti gösterme azmindeyim. Türkiye’nin Şili Büyükelçisi olarak, bu değerli sorumluluğu üstlenmenin onur ve mutluluğunu taşımaktayım.  

Şili 1926 yılında Türkiye Cumhuriyeti'ni ilk tanıyan Latin Amerika ülkesi olmasının yanısıra Latin Amerika bölgesindeki ilk Büyükelçiliğimiz yine Şili'de faaliyete geçmiştir. Şili, halihazırda Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalamış olduğumuz ilk ve tek Latin Amerika ülkesidir. 2009 yılında imzalanan ve 2011 yılında uygulamaya giren STA ikili ilişkilerimiz adına önemli bir mihenk taşıdır. Bu nedenle, Şili’yi Güney Amerika’ya açılan bir kapı/geçit olarak görmekteyiz.

Bu web sitesi aracılığıyla sorularınıza cevap bulabilir ve ülkemizin dış politikasına ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca vatandaşlarımız da konsolosluk işlemlerine ilişkin bilgilere yine bu site üzerinden ulaşabilirler.

Bu vesileyle, Büyükelçiliğimizin tüm çalışanları adına selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Naciye Gökçen KAYA

Büyükelçi